Тема4: Європейські релігійні рухи та православні братства в другій половині XVI століття. Берестейська церковна унія

Тема4: Європейські релігійні рухи та православні братства в другій половині XVI століття. Берестейська церковна унія
Мета: сформувати уявлення учнів про релігійні організації — братства; охарактеризувати становище православної церкви, особливості реформаційних рухів в українських землях; оцінити діяльність єзуїтів і православних братств; Ознайомити  учнів  з процесом  утворення  Берестейської  церковної  унії; охарактеризувати особливості становища православної церкви; пояснити причини  та  наслідки  утворення  греко-католицької  церкви;  давати  характеристику особливостям становища православної церкви; пояснювати причини та наслідки утворення греко-католицької церкви, виховувати толерантне ставлення до релігій світу та України.
Обладнання: підручник , ілюстрації до теми (додаток),  атлас «Історія України. 8 клас», електронна презентація.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни та поняття: «православна церква», «католицька церква», «Реформація», «Контрреформація», «протестантизм», «соцініанство», «унія», «криза», «православна церква», «католицька церква», «Берестейська унія», «полемічна література».
Основні дати:
1556-1561рр.- створення Пересопницького євангелія.
1582 р. – запровадження в Речі Посполитій нового – григоріанського – календаря.
1586р. - затвердження статуту Львівського братства антіохійським патріархом Йоакимом.
1586 р. – заснування у Львові Успенського братства та братської школи.
1588-1616 рр. – діяльність письменника, культурного та громадського діяча Івана Вишенського
1591 р. – видання друкарнею Львівського братства «Адельфотеса» - підручника церковнослов’янської та грецької мови.
1596 р. – православний та уніатський собори в Бресті. Ухвала уніатського собору про утворення греко – католицької церкви.
Історичні особистості: Герасим Смотрицький, Іван Вишенський, Іпатій Потій, Кирило Терлецький
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
·     визначати особливості реформаційного та контрреформаційного руху в українських землях;
·     характеризувати діяльність православних братств;
·     оцінювати діяльність єзуїтів на українських землях;
·     пояснювати, що у становищі православної церкви наприкінці XVІ ст.. стало передумовою Берестейської унії.
·     описувати перебіг подій церковних соборів у Бересті 1596 р.
Хід уроку
І.  Організаційний момент
Повідомлення теми та мети уроку.
ІІ.  Актуалізація знань
Бесіда
1.  Назвіть час та місце укладання Люблінської унії.
2.  Покажіть на карті землі, які ввійшли до складу Речі Посполитої.
3.  Назвіть позитивні та негативні наслідки Люблінської унії для українських земель.
4.  Поясніть поняття «Люблінська унія».
5.  Які дві гілки утворилися у християнській церкві в 1054 р.?
6.  До якої з цих двох гілок християнства належала Українська церква?
7.  Як змінилося становище Української православної церкви після Люблінської унії?
IІІ. Мотивація навчальної діяльності



Становище православної церкви після укладення Люблінської  унії  суттєво  погіршилось,  через  що  поширювався  процес  переходу українського  населення  в католицизм.  У 80-х  роках  ХІІІ  ст.  з’являються й  активно  поширюються  громадські  організації  православного  міщанства - церковні братства.
IV. Вивчення нового матеріалу
План
1.Реформація та контрреформація в Україні.
2. Православні братства.
3.Берестейська церковна унія 1596.
1.Реформація та контрреформація в Україні.
Учитель ставить запитання учням, спираючись на опорні знання зі всесвітньої історії та історії України.
• Які дві течії християнства протистояли одна одній в українських землях?
 Робота зі схемою

      У 1054 р. християнство остаточно розкололося на західне і східне.  Утворилася  римсько-католицька  церква  на  території Рима,  яку очолював Папа римський, та греко-православна з центром у Константинополі,  яку  очолював Константинопольський  патріарх.  Між  двома  гілками точилася  постійна  боротьба.  У 1439 р.  Флорентійська  унія  оголосила  про об’єднання Західної і Східної церков, яку здійснити не вдалося.
Робота з текстом підручника
Прочитайте текст у підручнику С.25 та С.26 і виконайте такі завдання.
1.  Визначте причини виникнення Реформації та Контрреформації.
2.  Визначення нових понять занесіть до зошита.
Учитель заслуховує 2–3 учнів та робить висновок.
         У житті держави підвищувалася роль шляхти, яка прагнула до влади і розширення своїх землеволодінь, але найбільше земель мала церква.  Це  сприяло  поширенню  реформаційних  ідей  в Україні,  соцініанства.
Робота над поняттями
Реформація - рух, спрямований на реформування церкви. Це значне явище в європейській і світовій історії, пов’язане з виникненням у XVI ст. нових християнських вчень, відходом від католицизму частини віруючих.
Соцініанство - одна із течій протестантизму, яка виникає в XVI ст., назва якої походить від імені основного теоретика Фавста Соціна.
Соцініанство
•  Визнавали тільки Бога-Отця;
•  заперечували ікони і всі обряди;
•  виступали проти воєн і смертної кари;
•  проголошували свободу думок і переконань;
•  займалися відкриттям шкіл, друкарень, поширювали літературу;
•  було поширене на Волині, Поділлі, в Києві, Житомирі
2.Православні братства
       В  Україні  наприкінці  XVI —  у першій  половині  XVII  ст. розгорнулася  боротьба  між  католицизмом  і православ’ям. На  Україні  засновувалися єзуїтські школи та колегіуми. Вони сприяли поширенню освіти в Україні.
Робота над поняттями
Єзуїти - члени  католицького  чернечого  ордену  «Товариство  Ісуса», що було створене для зміцнення католицької віри і влади Папи римського.
        На захист православ’я у 80-х роках XV ст. на українських землях з’являються й активно поширюються громадські організації православного міщанства — братства.
Робота в групах
•  1-а  група.  На  основі  тексту  підручника (С.27)  з’ясуйте  час  виникнення
братств.
•  2-а група. На основі тексту підручника (С.28) з’ясуйте склад братств.
•  3-я група. На основі тексту підручника (С.24-28)з’ясуйте задачі братств.
Орієнтуючись на відповіді учнів, учитель дає визначення поняттю:
Братства — національно-релігійні громадські об’єднання міщан при православних церквах, які стали на захист православ’я. Вони протистояли
наступу католицизму та уніатства, національному гнобленню. Існували до
початку XVIII ст.
Робота з документами
Документ 1. З «Правил Львівського братства»
«...3) Кожен, хто бажає вступити до братства, хоч би він був: міщанин чи шляхтич, чи предміщанин, чи хто з посполитих людей усякого стану, як тутешній, так і сторонній, повинен дати вступного шість грошей...
5) Кожного року брати обирають з-поміж себе чотири старшини...
7) Щороку, коли складають свої посади, старшини звітують перед усіма...
10) Якщо брат брата в братстві зганив, то повинен відсидіти на церковній дзвіниці, повинен дати воску та, не виходячи з братства, просити вибачення у скривдженого брата та у всього братства...
14) Старший за провину повинен платити кару удвічі чи тричі протии молодшого...
17) В обміркуванні беруть участь всі, як старші, так і молодші; котрі всі молодші висловлять свою думку, тоді починають говорити старші...
19) Справи братські не повинні виноситися за поріг будинку братства...
25) Якщо хтось із братів не з’явиться на засідання або на поховання брата в церкву, ...повинен сплатити фунт воску...
30) Якщо єпископ поводитиметься проти закону, то і йому повинні чинити опір як ворогові істини». (Баханов К. О. Дослідницька робота учнів на уроках історії. — Харків: ВГ «Основа», 2004. — С. 106)
Документ 2. Із «Правил Київського братства»
«Братство називається, коли православні християни, що живуть серед чужовірців, серед ляхів, уніатів і проклятих єретиків, хочуть від них відлучитися і не мати нічого спільного з ними, а самі з собою любов’ю єднаються. Імена свої разом вписують і браттями називаються: а це для того, щоб твердіше і скоріше могли відперти противовірних». (Баханов К. О. Дослідницька робота учнів на уроках історії. — Харків: ВГ «Основа», 2004. — С. 106)
Завдання
Проаналізуйте запропоновані документи за таким планом:
1. Мета і завдання братств.
2. Склад братства за соціальним походженням членів.
3. Принципи, на які спиралися братчики в своїй діяльності.
4. Відносини братства з церковними ієрархами.
5. Основні напрями діяльності братств.
6. Дайте своє визначення терміна «братство».
Робота зі схемою
Для більш детального визначення завдань, які вирішували братства, учні складають схему.

3.Берестейська церковна унія 1596.
Робота в групах
•  1-а група. На основі тексту підручника (С.31) з’ясувати становище православної церкви наприкінці XVI ст..
•  2-а група. На основі тексту підручника (С.32) з’ясувати, як відбувалися церковні собори в Бересті.
•  3-я група. На основі тексту підручника (С.34) з’ясувати основні умови, на яких укладалася дана унія.
Запитання
1. На основі даного документа визначте ставлення католиків до унії.
2. На яких умовах вони прагнули об’єднати обидві церкви?
Робота зі схемою

Завдання учням
1. Охарактеризуйте становище Української православної церкви в другій половині XVI ст.
2. Що спричинило її кризовий стан?
Робота з таблицею
Передумови церковної унії
1. Українська православна церква переживала кризовий стан.
2. В українському суспільстві поширювалися процеси церковного єднання.
3. Поява в Україні прихильників церковної унії.
4. Посилення процесу окатоличення та ополячення українського населення після Люблінської унії.
5. Перехід частини української шляхти до католицької віри з різних причин:
а) цим відкривався шлях до привілеїв бо посад;
б) отримання рівних з поляками прав;
в) прилучення до польської культури.
6. Різке звуження каналів матеріальної підтримки церкви.
7. Активне проникнення світської влади в церковне життя.
8. Відкривався доступ до вищих церковних ієрархій світським особам, які переймалися лише матеріальними інтересами.
9. Деградація та дезорганізація церковних ієрархів. Занепад православної церкви, яка вже не могла бути гарантом збереження національних традицій та осередком культурного життя
Учитель підбиває підсумок «наслідки підписання Берестейської унії».
1. Утворення ГКЦ призупинило процес поширення католицизму та ополячення в українських земля.
2. ГКЦ відіграла чималу роль у збереженні української православної обрядовості, мови, культури.
3.  Справжньої рівності православ’я з католицькою церквою ГКЦ не досягла.
4.  Прийняття  унії  призвело  до  розколу  національної  єдності  українців.
Захист православ’я стане в подальшому важливим гаслом національно-визвольної боротьби наприкінці XVI — в середині XVII ст.
5.  Численні  католицькі  ордени  розгорнули  місіонерську  діяльність в українських землях.
6.  Унія завдала удару реформаційному рухові в українських землях.
V.  Закріплення знань учнів.
Дидактична гра «Снігова куля»
Правила гри. Перший учасник гри називає ім'я, поняття, термін, які мають відношення до теми уроку. Наприклад, «унія». Це слово повторює наступний учасник гри і називає інше слово чи термін. Зрештою, утворюється довгий тематичний ланцюжок. Якщо учасник робить помилку або довгу паузу, він вибуває з гри. Переможцем стає учень, який побудував найдовший ланцюг. Для більш організованого проведення гри краще не залучати весь клас, а обрати кілька учнів, які викликаються до дошки. Один учень контролює правильність ланцюжків, що називаються. Гра дозволяє в захоплюючій формі запам'ятати складні для засвоєння терміни, назви, імена тощо.




У протистоянні, яке виникло між православними та греко-католиками після укладання Берестейської унії, протестантські громади одразу стали допомагати православній церкві. Чим, на вашу думку, це було обумовлене? Яким засобом боротьби з католицькою церквою протестанти могли навчити православних?
VІ. Домашнє завдання
1. Опрацювати §3-4
2. Підготувати повідомлення, презентації:
а) «Звичаї українських козаків»;
б) «Дмитро Вишневецький».




Немає коментарів:

Дописати коментар