Сценарій виховного заходу на тему: "Всі ми діти козацького роду!"





Мета: розширення знань учнів з життя запорізького козацтва: виховування поваги до героїки наших предків, любов до рідного краю; поглиблення в ігрових умовах почуття відповідальності та обов’язку перед своєю командою; виховання волі до перемоги, організованості, колективізму. Сприяти згуртуванню класного колективу під час розваг; розвивати силу, спритність, наполегливість; виховувати дружні стосунки, патріотичні почуття.

Обладнання: мікрофони, презентація, мультимедійний проектор та дошка, кульки, тістечка, горщик з запитаннями до історичної викторини , рушники.

(Під звуки фанфар на сцену актового залу виходять ведучи)

Учениця 1(звучить козацький марш, кадри з фільму «Вогнем і мечем»)
Було колись – запоріжці вміли панувати.
Було колись в Україні - ревіли гармати
Панували, добували і славу, і волю.

Забувала вже Європа ту силу молоду,
Що біля Конотопа розбила вщент орду.
Забули тугодуми, як воля січова
Творила віщі думи, збирала в кров слова.
А ми сьогодні заспіваймо і всім нагадаймо,
Що слава козацька – жива!
Ведучий 1. Доброго дня вам, дорогі друзі!
Ведучий 2. Доброго дня, шановні глядачі!
Разом. Ми раді новій зустрічі з вами!

Ведучий 1. Україна! Країна смутку і печалі, краси і радості, різних звичаїв і обрядів, гучної української пісні, швидкого танцю, звичайної красивої природи, а головне – добрих, щирих, гостинних людей.

Ведучий 2. Все частіше ми звертаємось до наших витоків: історії нашої країни, козацької вольниці, рідної мови. Звертаємось до минулого, щоб зрозуміти сучасне.
Ведучий 2. Запорозька Січ! Козацтво…Найлегендарніше минуле українського народу, його святиня. Синонім  свободи, людської і національної гідності, талановитості.

Ведучий 1. Шановні добродії! Славні нащадки козаків, дозвольте вас привітати з одним із найбільше з народних свят, яке ми сьогодні святкуємо – свято Пресвятої Покрови, святої покровительки всього роду козацького.

Ведучий 2. Це свято віднині є не тільки як народно-релігійне, а й національне. Адже 14 жовтня оголошено Днем Українського козацтва та Днем захисника України!
Ведучий 1. Козацтво України вважало Пресвяту Богородицю своєю покровителькою і заступницею. Тому на Запорожжі була заснована церква Святої Покрови. І куди б не заносила доля козаків, завжди був з ними образ Пресвятої Покрови. Ця ікона супроводжувала і оберігала їх у далекій дорозі і у кривавих війнах за нашу Батьківщину.(показ слайду 3)
Ведучий 2. Україно! Ти – моя молитва,
                   Ти моя розлука вікова.
                    Гримотить над світом люта битва
                    За твоє життя, твої права.
Ведучий 1.  Україно! Ти для мене – диво!
                    І нехай пливе за роком рік,
                    Буду, мамо, горда і вродлива,
                    З тебе милуватися повік.

Ведучий 2.  Запорізька Січ... Мабуть, немає жодної людини на нашій багатостраждальній Україні, яка б не знала про славну Січ, про січове козацтво, їхнє лицарство.

Ведучий 1. Сьогодні ми проведем змагання, в яких наші козаки продемонструють свій сильний характер і найкращі фізичні якості.
Ведучий 2. Ми зібралися, щоб переконатися, що ми є нащадками славного козацького роду, що в наших жилах тече кров сміливих, відважних, розумних людей – вільних козаків. За традицією  ми представляємо вам вельмишановне журі.____________________________________________________________________
Ведучий 1. А для сміху і добра
                   Є у нас чудова гра.
                   Показати хочем нині,
                   Як колись в Україні
                   Веселились козаки,
                   Наші прадіди й діди.

Тож розпочнемо наше змагання «Козацькі забави». Нашим учасникам з двох команд доведеться пройти через сім випробувань. Це стільки, скільки було
колись порогів на Дніпрі. В давні часи ці пороги були страшною перешкодою

 на шляху того, хто плив Дніпром на Січ. Вважалося, що справжнім козаком може зватися лише той, хто пройшов хоч раз у житті через пороги.
Ведучий 1. Отже, саме зараз ми познайомимось із нашими командами. Оголошуємо конкурс «Візитка». Команди  представлять нам свою назву і девіз. Одним словом – всі ми діти козацького роду…А тому зустрічайте наших козаків. Чуєте? Земля гуде, їдуть! Зустрічайте першу команду.
Команда "Побратими-козаки"
Отаман.  Вас вітають побратими козаки!
               Ми прийшли до вас на свято
               З Запоріжської землі
               Разом з вами веселитись і співати від душі
Козак 1.   Я - козак , і ти козак,
                Я – вояк і ти вояк
Разом -    Щоб в бою стояти мужньо
               Ми повинні бути дружні.
               Ми хоробрі вояки побратими козаки
Девиз –  Душу й тіло ми положим за нашу свободу
               і покажем що ми браття козацького роду
Козак 2.  Що говорить вам слово козак?
               Це крилате слово
               Тож завжди буває так,
               Нема кращого від нього
Козак 3.  Крутобока наша доля,
               Не вода в ній – кров тече
               Козаку найкраще доля
               Козаку найперше - честь
Ведучий 2. Дуже дякуємо «Побратимам козакам». Запрошуємо на сцену другу команду. Зустрічайте їх бурхливими оплесками!
Команда "Козацька шабля" 
Отаман. Доброго дня Вам шановна громада! Я отаман війська «Козацька шабля», наказую підняти бойовий дух наших козаків!
              З давніх-давен так повелося
              Сутужно жити довелося
              Й на тернах рідної країни
              Зросло козацтво України
Козак 1. Як промінь ясний с поміж неба
              В захисниках була потреба
              І тут з’явився він – козак
              Сталевих шабель він мастак
Козак 2. Він вільним був і духом сильний
              Був мужнім фацьким  і кмітливим
              Народ в обіду не давав
              Невпинно ворогів вбивав
Козак 3. За святу землю матір бога
              Була йому одна дорога
              За покликом людської долі
              Щоб зберегти безцінну волю
Козак 4. Не мало пройдених шляхів
              лягло й не мало ворогів
              Та лиш козак стоїть й понині
              на нашій славній Україні!
Дивіз.    За синє небо, за золоте колосся,
              боротися треба, щоб краще жилося!
Пісня  двох команд «Розпрягайте хлопці коней»
Ведучи класні керівники:
Ведучий 1. Ми вдячні обом командам. А зараз саме час перейти до другого конкурсу.
Ведучий 2. Щоб правильно орієнтуватися в житті, бути освіченою людиною, треба знати минуле свого народу та його історію. У минулому українського народу було таке неповторне й легендарне явище, як Запорізька Січ.

Ведучий 1Отже, як наші учасники знають історію козацтва, зараз ми з вами і побачимо. Приготуйтесь уважно слухати і швидко відповідати на запитання викторини. В горщику знаходяться питання на смужках паперу. Потрібно витягнути папірець із завданням і швидко дати відповідь на нього. Для нашого журі ми хочемо зазначити, що кожна правильна відповідь один бал. Розпочинаємо!
Дякую нашим командам.
Ведучий 2. Про козаків так писав французький історик П’єр Шевальє: «Мешканці України, які сьогодні всі називають себе козаками і які з гордістю носять це ім’я, мають гарну поставу, бадьорі, міцні, спритні до всякої роботи, щедрі й мало дбають про нагромадження майна, дуже волелюбні й не здатні терпіти ярма, невтомні, сміливі й хоробрі...». Легенди розповідають про неабияку силу козаків. Тому наш наступний конкурс називається « У кого сильніша рука?»

Ведучий 1.  У цьому конкурсі беруть участь отамани, умови конкурсу: не відриваючи ліктя від столу учасники намагатимуться відхилити і притиснути його руку до поверхні. Умови конкурсу зрозумілі? Тоді розпочнемо!
Боротьба була запеклою, але цього разу перемогла команда __________________
Ведучий 2. Козаки — галасливий народ. Коли їх збиралося більше одного, довкола всі звертали на них увагу. Здавна відомо, що козаки гострі на розум, їх байки, пісні та розповіді, сповнені доброго сміху. От і зараз побачимо, чи вміють наші козаки потішати людей. Для наших веселих нащадків козацької слави наступний конкурс із назвою  «Чи вміють козаки потішати?»

Ведучий 1. По представнику з кожної команди по черзі 
демонструють свої номери. А наше журі присудить вищий бал, нагадуємо це 5 балів, тій команді, номер якої сподобається найбільше.
Ведучий 2. Ну що ж…а ми продовжуємо…Ви вже знаєте, що до фортеці під страхом смерті заборонялося приводити жінок. Крім того запорожці вважали небажаним одружуватися. В основі цих звичаїв була необхідність мати регулярне військо з високою боєготовністю. У козака було дуже небезпечне життя, над ним повсякчас кружляла смерть, мати дружину та дітей за таких обставин – означало свідомо прирікати їх на сирітство. На одному з козацьких прапорів був зображений козак на коні, а під ними – напис «Козак куди хоче, туди й скаче, ніхто за ним не заплаче». Але, на жаль, дуже помилялися козаки, бо у кожного була мати, були й сестри, кохані, наречені, були й дружини з дітьми.
 Дівчата співають пісню «Чом ти не прийшов» пісня
Ведучі:
Ведучий 1. Пошана до матері, бабусі, сестри поступово переростала в пошану до дівчини, до майбутньої дружини. Отже, звичай заборони появи жінки на Січі був викликаний не зневагою до жінки, а високою шаною до неї та відповідальністю козака за свої вчинки перед дівчиною, дружиною, матір’ю. Сильні духом люди ніколи не образять жінку. Там, де лицарство, там мужність і ніжність ідуть поруч. Особливо ганебним злочином вважалася зрада кохання, зрада дружині або другові. Народ вважав, що людина непорядна в особистому житті, не може прислужитися своїй землі, Вітчизні. Якщо хтось здатний зрадити близьку людину, то він зрадить і Батьківщину.
Ведучий 2.  Наступн
ий конкурс – «Як наші козаки залицялися».
Кожен козак – лицар. Він вмів гарно танцювати, чемно поводитись з дівчатами і, звичайно, залицятися.  Учасники команд вибирають із залу дівчину. Ваше завдання взяти на руки дівчину, перенести її через сцену і передати іншому учаснику. Яка команда перша виконала завдання та й перемогла.
Ведучий 2. Чи не найвище козаки цінували дружбу! Існував навіть звичай побратимства, коли два козаки, зовсім чужі один одному, браталися. Вони йшли до церкви й в присутності священика давали «заповідальне слово». В побратимів все було спільне: вони дарували одне одному коней, зброю. В походах вони не з’їдять один без одного шматка хліба. В боях билися поруч і рятували один одного від смерті. Коли траплялось, що когось з побратимів хтось кривдив чи ображав, то інший зараз же вставав на його захист.
Ведучий 1. А ще на Січі завжди цінували вірність та справжній командний дух. Завдяки злагодженим діям, козаки завжди отримували перемогу. Подивимось, у кого ж найсильніший командний дух. Тому конкурс називається «Найсильніші духом». Умови конкурсу такі: яка команда швидше надує 15 повітряних кульокта й перемогла. А шановне журі оцінять старання козаків. Ну, що ж розпочнемо. Раз, два, три…надувайте!

Ведучий 2. А ви знаєте, що коли в курені з’являвся новачок, його піддавали випробуванням. Наприклад, давали завдання зварити куліш і ставили вимогу: щоб каша була гаряча, як повернуться козаки. А самі ховалися і спостерігали, як буде діяти новобранець. Траплялося так, що хтось із новобранців, приготувавши страву, починав нервувати, панікувати. Коли козаки бачили, що новачок впадав у розпач, то такого не приймали й відпускали додому. А інші не занепадали духом, а, гукнувши кілька разів, махали рукою й казали: «Ну, не хочете їсти, то я сам наїмся!». Такого відразу приймали до куреня. Це, звичайно, переказ-жарт, проте хто відає....
Ведучий 1. А чи відомо вам, що козаки вранці їли? На сніданок подавалася соломаха – житнє борошно, зварене у воді, заправлене салом або олією. Так-так, ви вгадали…наш наступний конкурс пов'язаний з їжею і називається він «Як козак їсть, так і працює». Наші козаки добре працюють. В роботі вони гарні, і ми вже переконались, а чи добрий у них апетит? Ми впевнені, що наші хлопці мають неабиякий апетит, тому за стародавнім українським звичаєм вирішили їх нагодувати. Козаки повинні якнайшвидше з'їсти тістечко із зав’язаними руками.
Апетит у наших хлопців непоганий. Силу вони теж показали, продемонстрували свою спритність. Але перемагає козак загону ____________
Ведучий 2. А поки наше  журі підраховує підсумки  змагання, для вас музичне вітання.
Діти співають пісню «Все буде добре»
Ведучий 1. Запрошуємо команди та журі на сцену  для оголошення переможців  наших козацьких забав.




Немає коментарів:

Дописати коментар